Pont Ott Parti GTI-s szemüvegen keresztül

Mázló Krisztina | 2021.07.28.
Pont Ott Parti GTI-s szemüvegen keresztül
Az idei évben újra lehetőségük nyílt a felvételiző diákoknak, hogy Budapesten, a Pont Ott Partin várják a pontszámok kihirdetését. A rendezvény délután négy órás kezdéssel várta a leendő egyetemistákat. Bár kezdetekben még csak lézengtek az emberek a hőségben, estére már valódi fesztiválhangulat uralkodott az ELTE Lágymányosi Kampuszán.

A késő délutáni órákban egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül ismert magyar influenszerek beszélgettek arról, hogy milyen is az élet egyetemistaként. Szó volt többek között az egészséges életmódra való nevelés tanrendbe illesztéséről is, amihez Gőgh Barbara táplálkozási tanácsadó remek ötletekkel rukkolt elő. Dallos Bogi, ismert énekesnő megosztotta a közönséggel, hogy számára a tanulmányai alatt a nehézséget az jelentette, hogy már javában koncertezett és dolgozott, így bár próbált a közösség egyenrangú tagja maradni, a bulikból azért legtöbbször kimaradt. Laskoy Noémi közgazdászként diplomázott. Elmondása szerint sikerességének titka, hogy valódi marketinges szakemberként gyártja a tartalmakat a közösségi média felületeire. A színpadi kanapékon foglalt helyet még Murai László és Kovács Eszter Csilla is a HÖOK részéről. A beszélgetés alatt nemcsak az egyetemi éveikről beszélgettek a meghívott vendégek, hanem az online oktatás nehézségeiről, illetve a gyermekkori karriervágyakról is.

Amíg a színpadról érdekesebbnél érdekesebb történeteket meséltek a közösségi média ikonikus alakjai, addig a pultok között sétáló diákokat kérdeztem, hogy ők mit várnak az elkövetkezendő időszaktól. Szakács Lilla éppen az ELTE pultjánál beszélgetett néhány felsőbb éves hallgatóval, amikor megkérdeztem, hogy ő mit gondol az egyetemi évekről.

Szia Lilla, honnan hallottál az ELTE GTI képzéseiről?
– Nagyon sokat keresgéltem az interneten. Megnéztem, hogy hova tudnék jelentkezni a tárgyaimmal, hiszen egészen januárig orvosira készültem. Nagyon tetszik az egyetem magával ragadó hangulata. Első helyre így pénzügy és számvitelt írtam, másodikra nemzetközi gazdálkodást, harmadik helyre pedig a biológia szakot.

Milyennek képzeled el az egyetemi éveidet?
– Sok új dolog lesz, és sok élményt szeretnék szerezni. Nincs testvérem, akitől tanácsokat kaphatnék. Szerintem kemény lesz beleszokni az egyetem ritmusába. Szeretnék majd mesterképzésre is menni, biztosítási és pénzügy matematikára.

Köszönöm, és sok sikert kívánok neked. Remélem, minden úgy fog sikerülni, ahogyan eltervezted.

Tovább fürkészve az érdeklődőket, felfigyeltem Keresztényi Zsófira, aki kereskedelem és marketing szakon szeretne továbbtanulni.

Zsófi, honnan hallottál erről a szakról? Miért esett erre a választásod?
– Azt mindig is tudtam, hogy ELTE vagy Corvius a cél. Mivel sok barátom jár az ELTE-re, és egy kedves barátnőm a GTI-re jár, tőle kaptam egy katalógust is. Miközben nézegettem, nagyon megtetszett a kar. Azt írták, hogy a „kermark” egy kreatívabb oldala a gazdasági képzéseknek, így úgy éreztem, ez nekem való.

Most hogy érzed magad?
– Pontjaim alapján elméletileg sikerülnie kell a felvételinek, de nem iszom előre a medve bőrére. A belvárosban folytatjuk majd a bulizást, de ez is egy nagyon jó hangulatú rendezvény.

Milyennek képzeled az egyetemi életet?
– Egyik nap pont bepánikoltam, hogy milyen lesz egy vizsgaidőszak, ha már az érettségi is kihívást jelentetett, de szerencsére addig még van idő, úgyhogy nem kell még emiatt aggódnom. Mindenféleképpen azon leszek az első évben, hogy egyensúlyt tudjak teremteni a közösségi programok és a tanulás között.

Köszönöm a beszélgetést neked, és kívánom, hogy sikerüljön a felvételi!

Hat óra környékén már egyre nagyobb csoportok érkeznek a Pont Ott Parti helyszínére. Legtöbben barátokkal, osztálytársakkal jöttek, de többen gondolták úgy, hogy szüleikkel, párjukkal várják a felvételi pontok kihirdetését, hogy utána együtt ünnepelhessenek.

Emesz Csipke, leendő marketing mesterszakos hallgató a párjával érkezett a rendezvényre. Mind a ketten ugyan arra a szakra terveznek menni szeptembertől. Mivel marketingesként dolgoznak, és az alapdiplomájukat is kereskedelem-marketing szakon végezték, így egyértelmű a választásuk, de vajon miért az ELTE?

Elárulnád nekünk kérlek, hogy miért ezt az egyetemet választottad?
– Még gimnáziumban az Apáczaiba jártam, szóval ez volt az anyaiskolánk. Sok gyakorló tanár jött hozzánk, így már akkor eldöntöttem, hogy valamikor szeretnék az ELTE hallgatója lenni. Ha nem is alapszakon, de mesterképzésre ide szerettem volna jönni. Az ELTE sajátos közösségét, programjait mindenképp kiemelném. Ezekben az éveimben szeretnék valamilyen tudományos körhöz csatlakozni, illetve sportolni, hiszen tájfutó vagyok. Jelenleg csak szabadidőmben, egyesületen kívül sportolok, de remélhetőleg hamarosan csatlakozhatok a BEAC csapatához is.

Hogy érzed magad? Mennyire vagy magabiztos a felvételivel kapcsolatban?
– Eléggé magabiztosnak érzem magam, mert a tavalyi ponthatárokhoz képest is sokkal fentebb állok. Jó volt a tanulmányi eredményem, és mivel nagyon szerettem volna bekerülni, így a felvételibe is mindent beleadtam, és bár nagyon izgultam, végül elég szép pontszám jött össze.

Levelezőn vagy nappalin fogsz tanulni?
– Már dolgozom, így úgy gondoltam, hogy munka mellett levelező képzésre jelentkezek. Mivel van lehetőség nappali képzésre váltani, valószínűleg ezzel élni is fogok. Úgy hallottam, az ELTE GTI mesterképzése dolgozóbarátnak mondható.

Hogyan fogtok ünnepelni?
– Most csak nosztalgiázni jöttünk ki a párommal. Az alapképzés előtt is itt vártuk a pontokat, ezért úgy döntöttünk, idén is kijövünk, itt maradunk a kihirdetésig, aztán otthon koccintunk egy finom borral.

Köszönöm Csipke, további sok sikert és jó szórakozást kívánok!

A nagy pillanatig a látogatók számos egyetem kitelepült standjainál beszélgethettek hallgatókkal, szerezhettek 25.000 Ft értékű kuponkódot az EFOTT fesztiválra, de lehetőség adódott diákszövetkezeti belépésre, vagy mentorprogram iránt való információgyűjtésre is. Míg a színpadon a Soulwave zenekar gitárhúrjai pendültek, az ELTE pultjánál egyre nagyobb tömeg kezdett kialakulni, ahol egy rövid teszt kitöltése után különféle ajándékokat kaptak a helyesen válaszolók.

Az asztalok között figyeltem fel Rodek Adélra, aki egészen Nagykanizsáról érkezett barátnőivel, hogy emlékezetessé tegyék a nagy pillanatot, amikor is felvételt nyernek a felsőoktatási rendszerbe.

Adél, milyen szakot jelöltél meg első helyen?
– Az ELTE GTK nemzetközi gazdálkodás szakjára készülök.

Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
– Konkrét tervem még nincs, de szeretnék minél hamarabb, már a tanulmányaim alatt gyakornokként elhelyezkedni, hogy minél több tapasztalatot szerezhessek.

Miért választottad ezt a képzést elsőként?
– Azért választottam az ELTE-t, mert nagyon tetszik az egyetem. Utánanéztem, és a honlapon láttam, hogy itt tudnék angolul is tanulni pár tárgyat. Ez is nagyon szimpatikus volt, ezért úgy gondoltam, hogy akkor ide kell jönnöm.

És hogy érzed most magad, két órával a nagy pillanat előtt? Nagy ünneplés lesz ma este?
– Kicsit izgulok, de mivel jó pontszámom lett, így annyira még sem. Jól érezzük magunkat a barátnőimmel. Maradunk még pár napot Budapesten, és bulizunk egyet a kihirdetés után.

Jó szórakozást, és izgalomra semmi ok! Remélem, legközelebb már a GTK valamelyik tanteremében fogunk találkozni.

Bár az idei évben különösen nehéz helyzetben voltak a felvételizők, a február óta tartó várakozás után pontban 8 órakor fény derült a 2021-es ponthatárokra. Összességében elmondható, hogy a jelenlévők nagy része elégedetten ünnepelhetett az este hátralévő részében. Baráti összeborulások, örömkönnyek és gratulációk sokasága mellett a színpadról a gólyatáborok slágerei szóltak.

Dobay Zsigmond 433 ponttal kereskedelem és marketing szakos lett. Szerinted milyen lesz az egyetemi élet?
– Várom már egy ideje. Jó lesz egy kis változás a középiskola után. A gólyatáborba is tervezek jelentkezni, hogy minél hamarabb belevágjak az egyetemi életbe.

Hogy érzed magad? Hogyan ünnepeltek az este hátralévő részében?
– Nagyon megkönnyebbültem. A barátaimmal jöttem ma ide, és velük is fogok ünnepelni szolidan, ahogyan szoktuk.

Gratulálok, és jó szórakozást!

A parti zárásaként Metzker Viktória szolgáltatta a legütősebb dallamokat az ünnepléshez. Amint besötétedett, az izgatott arcok helyett már csak megkönnyebbült, boldog és vidám frissen felvett egyetemistákat lehetett látni a tömegben.