A skandináv modell esélyei Magyarországon

2022.04.01.
A skandináv modell esélyei Magyarországon
2022. március 1-jén Pogátsa Zoltán tartott előadást „A skandináv modell esélyei Magyarországon” címmel, a Navratil Ákos Szakkollégium szervezésében.

Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus, a nemzetközi politikai gazdaságtan szakértője. Kutatási területe az európai integráció, különös tekintettel a periféria országaira. Kutatási eredményeiről hat könyvet, valamint számos tudományos publikációt írt. Az északi modellről Magyarország politikai gazdaságtana. Az északi modell esélyei címmel adott ki könyvet 2016-ban.

A szakmai előadás témája maga a skandináv modell volt, kialakulásának, működésének feltételei, illetve ezen feltételek magyarországi jelenléte. Az egyórás előadás során Pogátsa Zoltán először átfogó képet adott a modellről, kifejezett hangsúlyt helyezve az ezzel kapcsolatos tévhitek eloszlatására. Ezután bemutatta a modell kialakulásának feltételeit, és azt, hogy ezek Magyarországon miként vannak jelen, hogyan lehetne kialakítani őket. Az előadás után a hallgatóságnak lehetősége volt kérdéseket is feltenni, amelyek közül a legnépszerűbbek kerültek felolvasásra.

Az előadás után két résztvevőt kérdeztünk élményeikről.

– Hogy tetszett az előadás? Mit viszel magaddal belőle?

 

Somodi Gergő: „Nekem kifejezetten tetszett az esemény, érdekes témát boncolgatott. Bár magát a skandináv modellt már ismertem korábban is, az előadás keretében alkalmam volt mélyebben is beleásni magam. Hosszú volt ugyan, de nem érződött rajta.”

Kiss András: „Nagyon tetszett. Strukturált volt, izgalmas, modern, igényes. Amit mindenképp magammal viszek, az az a tudat, hogy képesek vagyunk kulturáltan beszélni politikáról, társadalomról, gazdaságról.”

– Mit emelnél ki legfontosabb, legérdekesebb részletként az előadásból?

 

Somodi Gergő: „Azt, amikor a konkrét megvalósítás módjáról hallhattunk, sokkal átélhetőbbé tette magát a modellt, és Magyarország kontextusában is értelmezhető lett számomra emiatt. Érdekes volt a különböző társadalmi, politikai és gazdasági akadályokról és a modellel szembeni ellenérvekről, ezek cáfolatáról is hallani.”

– Eljönnél-e máskor is hasonló, a Szakkollégium által szervezett előadásokra? Ha igen, milyen téma érdekelne?

 

Somodi Gergő: „Természetesen, mivel ez az előadás is nagyon tetszett, kedvet kaptam ahhoz, hogy hasonló eseményekre ellátogassak. Leginkább ilyen előadások érdekelnének, mint ez a mostani, gazdasági, társadalmi modellek, mint például a szingapúri modell.”

Az előadás tervezett része egy óra hosszú volt, ezután fél óra állt rendelkezésre a kérdések feltevésére a Slido nevű alkalmazáson keresztül. A felületen a diára kivetített kódon beírva, vagy egy QR-kódot beolvasva kérdéseket lehetett beküldeni akár anonim módon is. A folyamatosan érkező kérdésekre ugyanezen kód segítségével szavazni is lehetett, így a legnépszerűbb kérdések a sor tetejére kerültek.

– Az előadás végén egy kifejezetten erre a célra való alkalmazáson keresztül lehetett kérdéseket feltenni. Honnan jött az ötlet, hogy ezt a megoldást használjátok? Elégedett vagy az eredménnyel?

 

Szilassi Ábel: „Jómagam korábban számos rendezvényen, előadáson vettem részt, amit különböző szervezetek bonyolítottak le. Ezeken az alkalmakon gyakran visszatérő probléma volt a kérdés-válaszok rossz strukturálása. Erre szerettem volna megoldást találni, és úgy gondoltam, az applikációval a problémák jelentős része kiküszöbölhető. Nagyjából kétszer annyi kérdést tudtunk így megválaszolni, mintha hagyományos úton tettük volna fel őket, illetve csak a közönség által legérdekesebbnek tartott kérdéseket olvastuk be, amelyekre a legtöbb szavazat érkezett, így mindenki magáénak érezhette őket. A pozitív visszajelzések és a saját tapasztalataink alapján terveink között szerepel, hogy a további nyilvános szakmai előadásainkon szintén használni fogjuk az alkalmazást.”

– Mi volt a benyomásod az alkalmazásról?

 

Kiss András: „Érdekes ötlet, elég gördülékennyé tette a kérdésfeltevést. Az kifejezetten jó volt, hogy az előadás egyharmada a kérdésekre való válaszolásból állt.”

Összességében egy izgalmas, színvonalas első előadást hallgathattak meg a résztvevők Pogátsa Zoltán jóvoltából. Szeretnénk, ha a továbbiakban legalább ilyen minőségű előadásokat tudnánk szervezni a diákok és érdeklődők számára. Célunk folyamatosan fejlődni, hogy minden előadás egy fokkal jobban sikerüljön, egyre több és több emberhez eljuthasson. A félév során még két nyilvános szakmai előadást szervezünk, ezekre is sok szeretettel várunk minden régi-új érdeklődőt!